سفر با کودکان و چند نکته

با رسیدن به انتهای تابستان، حضور در طبیعت و مناطق طبیعی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می‌کند. حضور در اینگونه مناطق و نزدیک شدن به طبیعت خدادادی می تواند به تکامل ذهنی کودکان کمک شایان توجهی کند.

سفر با کودکان

سفر با کودکان

با این حال اینگونه مناطق طبیعی خطراتی را هم با خود به همراه دارند که می‌بایست در نظر گرفته شوند. بگذارید کودکان تان در طبیعت محدودیت های فضاهای بسته شهری را نداشته باشند، با این حال باید مراقبت های لازم را هم در نظر داشته باشید.

اگر با نوزاد به سفر می‌روید بخوانید

 • با توجه به عدم توانایی نوزاد در تطابق پی در پی دمای بدن با دمای محیط در سفر، با اضافه یا کم کردن لباس و روانداز، دمای بدنش را ثابت نگه دارید. با پوشاندن لباس‌های زیاد سبب آزار و تعریق او نشوید. فراموش نکنید که نوزاد سالم و نسبتاً گوشتالو، نسبت به یک فرد بالغ، نیاز به لباس کمتری دارد.
 • هیچ‌گاه لباس و پوشش نمی‌تواند ریه‌های نوزاد را نسبت به هوای سرد مصونیت بخشد پس هرگز او را در معرض هوای سرد و مه آلود قرار ندهید.
 • با توجه به مقاومت بسیار اندک نوزاد نسبت به عفونت در صورت ابتلای پدر، مادر یا مراقبین نوزاد به سرماخوردگی در حین سفر بینی و دهان مراقبین توسط دستمال بزرگی که در پشت گره زده شده است، محافظت گردد.
 • در حین سفر به تمیز بودن شیشه‌ها و پستانک نوزاد فوق العاده دقت کنید و حتی‌الامکان پس از هر بار استفاده سعی کنید آن ها را با آب و صابون بشویید و سپس با آب جوش یا آب سرد دارای محلول ضد‌عفونی‌کننده شستشو داده یا استریل کنید.قبل از گذاشتن پستانک به سر شیشه دستان‌تان را بشویید.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

 • در صورت استفاده از شیر تازه، حتی از نوع پاستوریزه قبل از افزودن آب و شکر به شیر، آن را حتما بجوشانید. مراقب باشید به ویژه در حین سفر غذا یا شیر نوزاد خیلی غلیظ یا سنگین نباشد.
 • سعی کنید در سفر، نوزاد و کودک خود را صرفاً در یک وضعیت نخوابانید چون ممکن است سبب پیدایش زخم‌هایی در بدن او شود. در سفرهای طولانی مدت سعی کنید آن قسمت از پوست نوزاد که در معرض فشار و سایش بیشتری قرار دارد توسط شستشو و ماساژ، شاد و شاداب نگه دارید.
 • مراقب باشید که پودرهایی که به بدن نوزاد می‌زنید به شکل خمیر در نیاید.
 • مراقب آسیب پوست نوزاد نسبت به سنجاق، گیره های پوشک و دیگر البسه او در حین سفر باشید.

سفر با کودکان بزرگتر

 • اگر به روستا یا جنگل می‌روید، مراقب حیوانات گزنده که داخل علف‌ها هستند، باشید. پاپوش مناسبی پای کودک کنید و اگر احساس کردید دچار گزیدگی شده و مرتبا خود را می‌خاراند به اورژانس مراجعه کنید.
 • اگر به کوه می‌روید باید بدانید هر چه بالا‌تر می‌روید هوا رقیق‌تر و تنفس سریع‌تر می‌شود و قلب شما تند‌تر می‌زند. بنابراین ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب شوید. اگر کودکی همراه شماست از ۱۵۰۰ متر بالا‌تر نروید.
 • لباس‌های اضافی در چمدانتان داشته باشید. هوا در سفر می‌تواند برای کودکان بسیار سرد باشد. حتماً یک یا دو دست لباس اضافه همراه خود ببرید. به اندازه کافی با خود پوشک برای بچه تان ببرید.
 • تا حد امکان اسباب بازی و کتاب با خود ببرید.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

 • کودکان در سفر نیاز به سرگرمی دارند و قطعاً سرگرمیشان با ما فرق دارد. آنها از آتش روشن کردن و جوجه کباب خوردن خیلی لذت نمی برند؛ نیاز دارند که بازی کنند.
 • مایعات اضافه با خود ببرید. تا حد امکان با خود شیر یا آب ببرید. کودک نمی تواند جلوی تشنگی خود را بگیرد پس آمادگی داشته باشید.
 • کمک بگیرید. اگر به تنهایی با بچه سفر می کنید لازم است گاهی اوقات از دیگران کمک بگیرید. مثلا موقع دستشویی رفتن باید از کسی بخواهید که بچه را برایتان نگه دارد.
 • پیش بینی کنید. حواستان باشد پس از پیاده شدن از قطار یا اتوبوس بچه شما بسیار خسته است و اصلاً طاقت اینکه تازه به دنبال مسیر یا تاکسی بگردید ندارد؛ از قبل پیش بینی لازم را انجام دهید.
 • صندلی کودک را فراموش نکنید. برای سفر با ماشین خود حتماً برای فرزند کوچکتان صندلی کودک تهیه کنید تا بتوانید او را از خطرات احتمالی حفظ کنید.

قوانین سفر با کودکان

اگرچه که بچه بد وجود ندارد اما خیلی از بچه ها حقیقتا بد سفر هستند. آنها هیچ ذهنیتی از جاده و مسیر و سفر ندارند و ممکن است با بدقلقی هایشان سفر را به شما و اطرافیانتان هم تلخ کنند. پیشنهاد می کنیم اگر چنین فرزندی دارید، قبل از سفر این نکته ها را مرور کنید تا کمتر اذیت شوید.

سفر با کودکان

سفر با کودکان

 • مقررات را بگویید: بچه ها دوست ندارند مدت طولانی یک جا بنشینند. قبل از سفر با او از شرایط سفر بگویید، مدت زمانی که در راه خواهید بود و کارهایی که باید انجام دهد. به او بگویید: «تو کمربند ایمنی را نبسته‌ای؛ اگر این کار را انجام ندهی ماشین حرکت نمی‌کند.» اگر کودک از صندلی‌اش بلند شد یا کمربند ایمنی‌اش را باز کرد، اتومبیل را متوقف کنید. مطمئن شوید با این کار کودک می‌فهمد که قانون مربوط به صندلی اتومبیل حتما اجرا می‌شود و این که نقض قانون، چه خطرات و عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت.
 • پیش از ترک خانه، به کودک بگویید در سفر چه بازی‌ها و فعالیت‌هایی ممنوع است: برای مثال مواردی را که در توقف‌های بین راه تا مقصد باید رعایت کرد، قانون سر و صدا، قانون بازی، قانون شنا و قانون رستوران را برای او توضیح دهید.
 • برنامه سفر را مرور کنید: عکس‌ها و نقشه محلی را که به آنجا سفر می‌کنید به کودک نشان دهید. ماجرا و خاطرات سفرهای گذشته را تعریف کنید. محل موردنظر را با مکانی که کودک با آن آشناست، مقایسه کنید تا اضطراب او از رفتن به مکانی ناشناخته کاهش یابد.
 • فضای خالی را فراموش نکنید: اگر با اتومبیل شخصی تان سفر می کنید، فضای خالی را فراموش نکنید. سعی کنید تا آنجا که ممکن است فضای داخل خودرو خالی بماند. تا آنجا که ممکن است همه اثاث را در صندوق‌عقب ماشین جای دهید. معمولا بیشتر از نیاز خود اثاث بر ندارید. بچه‌هایی که بین ساک‌ها و چمدان‌ها فشرده شده‌اند، حتما بدخلق می‌شوند.
 • رفتار خوبش را تحسین کنید: از رفتار خوب کودکتان تعریف کنید. او را مرتب به خاطر رفتار خوبش تحسین کنید. مثلا برای ماندن روی صندلی اتومبیل به او جایزه دهید. به او بگویید: «لذت می‌برم از این که به همه درخت‌ها و خانه‌ها نگاه می‌کنی.»
 • در فواصل متناسب توقف کنید: کودکان زیر ۶ سال معمولا بی‌قرار هستند حتی اگر در اوایل سفر آرام باشند ولی پس از مدتی محصور ماندن در اتومبیل، هواپیما یا قطار که با طبیعت ماجراجوی آنها سازگار نیست، بی‌قرار می‌شوند و تحرک خود را از سر می‌گیرند. سعی کنید او را سرگرم کنید و برای این کار تجهیزات لازم را از خانه همراه ببرید.
 • قول بیجا ندهید: در مورد چیزهایی که طی سفر ممکن است ببینید، هیچ قولی به کودک ندهید، چون ممکن است همان زمان که صحبتش را می‌کنید، انتظار دیدنش را داشته باشد. مثلا اگر بگویید در جنگل ممکن است اسب ببیند و بعد کودک آن را نبیند، زمان خروج از جنگل احتمالا گریه و زاری کودک بلند می‌شود که شما قول داده بودید اسب می‌بینیم پس چی شد؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

شستن شلوار جین را ساده نگیرید

شستن شلوار جین هم قوانین خاص خودش را دارد و اگر این کار را به درستی انجام ندهید مطمئنا از عمر آن کاسته خواهد شد. بنابراین نکاتی را که در این مطلب آورده‌ایم را به دقت بخوانید.